Богдан Струтинський: «Якщо не буде культури – не буде миру! Хто проти культури – той за війну!»

30.11.2015

30 листопада у Міжнародному конгрес-центрі «Український дім» відбулося друге засідання Національного форуму «Трансформація України».

Серед учасників заходу: Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські, голова Антикризової ради громадських організацій, президент УСПП Анатолій Кінах, голови дипломатичних місій міжнародних організацій, країн-членів ЄС та країн-членів «Великої сімки» в Україні, представники влади, духовенства та громадянського суспільства.

  

Було презентовано досвід Польщі, інших держав Східної Європи та Балтії щодо трансформації країн відповідно до стандартів ЄС та пропозиції щодо його використання Україною на даному етапі. Також обговорили роль громадянського суспільства у побудові України як європейської держави.

Слово для виступу мав і художній керівник театру, народний артист України Богдан Струтинський. Він зазначив, що сьогодні українці не до кінця розуміють роль культури у формуванні громадянського суспільства, хоча, за його словами, саме культура є першим чинником і головним стержнем. Богдан Струтинський підкреслив, що культура, як і мистецтво – це мова, яка не потребує ніякого перекладу в спілкуванні між цілими націями, тому головний акцент у побудові держави має бути все ж на культурі.

  

Крім того, зі слів художнього керівника Національної оперети, культура – це інвестиція в майбутнє: «Якщо сьогодні ми вкладаємо на одну гривню більше в культуру, то завтра ми вкладаємо на десять гривень менше у боротьбу з організованою злочинністю та іншими негативними чинниками».

Аргументуючи важливість культури у суспільстві, Богдан Струтинський процитував першого канцлера Німеччини Отто фон Бісмарка: «Хто не будує школи, заклади культури – той будує тюрми, – і додав, – мені здається, що у цьому ми зараз дуже втрачаємо».

  

Він також поділився із присутніми ідеєю щодо створення потужного фестивалю мистецтв Карпатського регіону, над яким вже триває робота. «Фестиваль планується провести у Івано-Франківську. Кожна країна, серед яких Румунія, Польща, Словаччина, Словенія, Угорщина, Чехія, Молдова і Україна, щодня презентуватиме свою мистецьку акцію. Це і фольк, і етно, і молодіжна музика, класичне і драматичне мистецтво. Це також і національна кухня, яка на сьогодні є теж культурою, що презентується кожною країною. І, звичайно, народні промисли», – розповів митець.

Він наголосив, що будь-яка мистецька акція – це дуже потужний мирний туризм, адже ми повинні формувати позитивний імідж України: «Це голуб миру, і ці крила однозначно треба розправляти, формуючи такі проекти. Ми маємо переоцінити роль культури своїй свідомості. Я думаю, що ми маємо бут в авангарді і показати всьому світу, в першу чергу, собі і нашим чиновникам, що якщо не буде культури – не буде миру! Хто проти культури – той за війну!».