Театр представив балет неймовірної краси «МОЦАРТ UNDERGROUND…»

28.02.2016

26 та 27 лютого у Національній опереті України глядачам представили нове бачення творів Моцарта через втілення музики генія у танці. У театрі відбулась прем’єра балету «Моцарт underground…».

Представляючи новий театральний проект, художній керівник Національної оперети, н. а. України Богдан Струтинський зазначив, що зараз в Україні багато говорять про Моцарта, але мало що про нього знають.

  

Разом з тим, він зауважив, що «Моцарт underground…» не схожий на попередні проекти: «Він інший, має витриманий стиль у всьому. Тут немає відданості стереотипам, ми показали Моцарта так, як ми його відчували. Театр завжди у пошуку нових форм, а сьогоднішній проект і є цією новою формою. Так ми розширюємо межі нашого театрального діалогу».

Ідейним натхненником та режисером-постановником проекту є головний балетмейстер театру, з. а. України Вадим Прокопенко. За цікавим збігом обставин прем’єра балету відбулася у рік, коли виповнилося 260 років з дня народження видатного композитора. Та балет не про самого композитора, а про вічне почуття – кохання.

«Ми не граємо виставу про Моцарта. Під геніальну музику композитора ми граємо про кохання, про почуття, яке існувало і буде існувати у всі часи, поки існує людство», — розповідає Вадим Прокопенко.

Над сценографією постановки на запрошення театру працював відомий сценограф, з. д. м. України Олександр Білозуб, роботами якого щиро захоплюються як в Україні, так і за кордоном.

«Моцарт – класична основа, незмінна у всі століття, вершина музики в театрі, а її живе виконання – це надзвичайно цікаво. Приємно, що театр звертається до різних жанрів. Я думаю – це сучасна історія», — сказав Олександр Білозуб.

«Моцарт underground…» – це неймовірна хореографія, яскрава сценографія та прекрасна музика. І музиці у постановці відведено особливу роль. Диригент-постановник Володимир Врубльовський, наголосив, що оркестр із великим задоволенням грає твори Моцарта, музику, яка водночас і сонячна і драматична: «Працюючи з такою музикою, я відчуваю і натхнення, і задоволення, і відповідальність. Музика Моцарта – це така музика, за якою не можна заховатися. Грати її погано не можна. Оркестр має бути високого рівня. Ми робимо все, аби відповідати цьому статусу».

Цікавим є той факт, що одна і та ж музика великого композитора під час вистави звучить у двох різних виконаннях: класичному та сучасному. Так, у другій дії балету музика Моцарта звучить по-новому. Над цим попрацював молодий та надзвичайно обдарований артист оркестру театру, піаніст та композитор Богдан Решетілов. Він розповів, що унікальний підхід до музики класиків зробив свого часу французький піаніст Жак Лусьє: «Він пристосував музику Моцарта до сучасного джазового звучання, додав нові інструменти такі, як ударна установка, бас-гітара та переосмислив роль рояля. Додав імпровізації. Я ж зафіксував його гру, тобто, зробив транскрипцію з аудіозапису, зробив партитуру, партію музикантам, сольні партії для фортепіано, ударних, бас-гітари».

Соло на роялі у постановці виконують Анастасія Лук’яненко та Анна Поліщук. За задумом постановників інструмент знаходиться над сценою – на висоті більше 3 метрів. Піаністки діляться враженнями, що у цьому проекті умови не прості.

«Все на відчуттях. Ми маємо бути в унісон з оркестром і балетом, в одному енергетичному колі, дихати разом», каже Анна Поліщук.

   

Вона розповіла, що фантазія, яка звучить у другому відділенні постановки, написана Моцартом у дуже ранньому, навіть дитячому віці.

Над вбранням артистів, які перевтілювалися у героїв часів бароко та сучасності, працювала художниця з костюмів Ольга Левченко. Вона створила цілу галерею яскравих образів. Кожен костюм – ніби справжня картина, неповторна і унікальна, оскільки навіть найменша деталь створювалася вручну. Окремо було створено парики, головні убори тощо.

«Ми задоволені тим результатом, який у нас вийшов. Вистава про любов, а вона вічна, як і сам Моцарт. Час змінюється, але любов лишається. А костюми допомагають артистам вжитися в образи», – переконана Ольга Левченко.

   

У перший день прем’єри головні ролі Амелії та Лукаса виконували талановиті артисти балету Дар’я Цигіпа та Михайло Боцок. Солістка розповіла, що роль Амелії їй близька: «Вона – дівчина з вищого світу із високою самооцінкою, яка звикла до уваги. Але в душі вона залишається вразливою, м’якою і, мабуть, як і кожна жінка, хоче любові та тепла. І вона зустрічає того єдиного, але хлопець виявляється із іншого, нижчого суспільного прошарку. Проте, мою головну героїню це зовсім не бентежить».

А для Михайла постановка стала відкриттям: «Я ще не працював у такій постановці, де поєднано різні стилі: класичний та сучасний. Для мене це свого роду щось нове, а тому надзвичайно цікаве. Думаю, глядачам обов’язково все сподобається. Через танець, пластику ми розповідаємо про вічні речі».

   

Ще однією парою головних виконавців, які грають у інші дні, є Анна Шарабуріна та Борислав Коломієць.

«Мені дуже близький образ Лукаса, адже я сам у душі романтик. У цій постановці надзвичайно багато реального сучасного життя. Червоною ниткою через сюжет проходить тема кохання. Тож не важливо у якому часі ми всі живемо, ми все одно любимо! Кохання завжди поза часом», — переконаний Борислав.

  -

Анна ж вірить у те, що кохання завжди перемагає: «Через постановку «Моцарт Underground…» хочемо донести людям, що любов – це прекрасне почуття, яке завжди поза часом. І ніякі перепони ніколи не стануть йому на заваді».

  

  

Прем’єра мала успіх у публіки, а це значить, що балет «Моцарт Underground…» ще не раз збиратиме повні зали. Нова постановка у Національній опереті України ще раз довела, що слова зайві, коли говорить кохання.