Молоді постановники отримають шанс показати себе на великій сцені – у Києві проходить конкурс для молодих режисерів

15.03.2016

«Приходьте із чистим серцем і спробуйте себе в сфері музичного театру, у театральному мистецтві. Ми створимо всі умови, щоб ви могли реалізувати свої творчі ідеї», — такими словами художнього керівника Національної оперети України Богдана Струтинського розпочалася прес-конференція 15 березня, присвячена Міжнародним конкурсам постановок молодими режисерами.

Так, 15 лютого розпочався Збір заявок на участь у Міжнародному конкурсі постановок молодими режисерами в жанрі малі театральні постановки «Small Theater Productions» та Міжнародному конкурсі постановок молодими режисерами в жанрі оперети/мюзиклу/опери-буф «Musical Art Project».

Богдан Струтинський як голова оргкомітету висловив сподівання, що цей проект викличе інтерес серед молодих режисерів, адже Україні потрібний такий рух, який зможе зрушити з мертвої точки критичну ситуацію в українських театрах.

Стас Жирков, один з організаторів конкурсів, художній керівник Київського експериментального театру «Золоті ворота» також звернув увагу, що сьогодні в Україні дуже мало вистав, які ставлять молоді режисери.

«Якщо з цієї лабораторії вийде одна якісна музична вистава і одна-дві малі драматичні вистави – це вже буде наша перемога. Якщо одне-два нових імені з’являться після проекту, або затвердяться нові режисери, які вчора ще були студентами, а зараз вже мають змогу зробити постановку на національній сцені і на якихось інших сценах – це вже буде успіхом!», – запевнив Стас Жирков.

Подібний проект минулого року стартував в Одесі, і він перевершив всі сподівання, адже надійшло 59 заявок із 7 країн світу. Щоправда, він не стосувався музичних постановок та малих театральних форм. Та за переконанням куратора та керівника Продюсерського Центру OpenDoors Ірини Аверіної, проекти, започатковані цього року, – це вже вища сходинка: «Я дуже рада, що театри відгукнулися, що проект буде в Україні. Це шанс і для театру – нова кров, це шанс для молодих режисерів показати себе, і я думаю це буде цікаво глядачам».

Також до організації проекту долучилася Державна агенція промоції культури України, і як зазначила завідувач відділу міжнародних культурних зв’язків агенції Олена Іщенко, конкурсом вже зацікавилися не лише в Україні, а й за її межами: «Коли ми розповсюдили інформацію, почало надходити дуже багато запитань, відгукнулися навіть наші грузинські колеги, які запропонували ідею, що найкраща постановка молодого українського режисера отримає можливість презентуватися в Грузії, в одному з тбіліських театрів. Відгукнулася українська діаспора, молоді і талановиті наші режисери з українських театрів з-за кордону, які хочуть показати у Києві на сцені театру оперети свої розробки».

Пояснюючи умови участі, організатори запевнили, що вони є у даному випадку умовними, як наприклад, вікове обмеження. За словами Ірини Аверіної, практика показує, що є режисери, які здобувають другу освіту, які у 35-40 років вступили на режисерський факультет. І вони також вважаються молодими режисерами, яким потрібна підтримка.

Організатори заходу запевняють, що умови для учасників Міжнародних конкурсів постановок молодими режисерами,– це ті рамки, за які не лише можна, а й потрібно виходити.

«Хочемо побачити нові цікаві ідеї. Одна з умов – не стримувати себе у фантазії. Існує стереотип, що у музичному театрі є непохитні канони. Коли ми дивимося на розвиток європейського або американського музичних театрів, то ми розуміємо, що вони багато експериментують. Задача полягає в тому, щоб зняти канони. Можливо, це буде зінгшпіль, який у нас не заявлений, чи музично-драматична вистава. Все залежить від бачення конкурсанта. Разом з тим, якщо людина хоче ставити класику, то ми це підтримаємо», – говорить художній керівник Національної оперети, народний артист України Богдан Струтинський.

Конкурс проходитиме у три етапи: прийом заявок, відбір Експертною Радою найкращих заявок та визначення режисерів, яких буде запрошено до м. Києва для участі в лабораторії, та безпосередньо лабораторія для молодих режисерів та показ відібраних заявок.

Творчі умови проведення Лабораторії включають репетиції молодих режисерів відповідно затвердженого графіку, майстер-класи, семінари та показ. Так, 07-11 вересня у Київському національному академічному театрі оперети проходитиме лабораторія для молодих режисерів, які працюють за напрямом мюзикл /оперета, опери-буф. 25–30 жовтня у Мистецько-концертному центрі ім. Івана Козловського та ТВЗК «Київський експериментальний театр «Золоті ворота» – лабораторія для молодих режисерів за напрямками малі театральні постановки.

«Ми хочемо, щоб у ці дні театр перетворився на велику репетиційну площадку. Я націлюю весь наш театр, всі наші цехи на те, що режисер має право задіяти у проекті будь-якого актора. Звісно, складно вивчити твір за дуже короткий час, адже все буде з чистого листа. Головне, щоб була концепція, каркас, і тоді постановка житиме на сцені театру. Тобто ми даємо режисеру великий бонус і створимо все для того, щоб він міг реалізуватися в жанрі музичного театру», – зазначив Богдан Струтинський.