Проект «Арт-дія-інклюзія» в Національній опереті України
26.09.2018
Національна оперета України анонсує важливу і радісну подія – в рамках виграного від Українського Культурного Фонду Гранту, в Національній опереті України відбудеться проект «Арт-дія-інклюзія».
«Арт-дія-інклюзія» – проект, основне завдання якого, створити інклюзивний мистецький простір в Національній опереті України, апробувавши та запустивши нову послугу – перегляд вистав театру за допомогою аудіодискрипції. Проект «Арт-дія-інклюзія» буде відбуватися протягом жовтня/листопада 2018 року.
Що таке аудіодискрипція? Це спеціальний голосовий супровід, який наживо, через технічні пристрої, подається до незрячих/слабозорих глядачів і пояснює їм усе, що неможливо відстежити візуально: описує декорації, міміку і вбрання акторів, дії сценічних персонажів і т.д.
Тож реалізація цього проекту в Національній опереті дозволить незрячим глядачам, або людям з частковою втратою зору, відвідувати театр на рівних з усіма умовах. Це плани на майбутнє, а наразі проект «Арт-дія-інклюзія» розрахований на дітей. Для них, в театрі оперети готують лялькову виставу «АндерСон» (режисер Максим Козолуп). Що ж сниться Великому Казкареві? Саме про це діти і дізнаються, зручно розташувавшись в просторі відкритої наприкінці минулого сезону сцені Stage_Lab.
Та на початку – сюрприз для малечі – діти поринуть у світ музичних інструментів! Чи часто ми задумуємось, а як же люди вигадали все це різнобарв’я музичних інструментів? Потужні, як стукіт серця, барабани, досконалу скрипку, витончений рояль, в якому поєдналися ударні та струнні інструменти. Світ музики таїть в собі багато легенд! Саме ці історії і дізнаються діти, але, звісно, казковим чином! І не тільки почують розповідь, а ще й самі, відправившись у подорож за оповідачем (ведуча та автор музичної програми – музикознавець Наталія Гаврилко), пройдуть весь шлях розвитку різних музичних інструментів. Діти спробують видобути звук з побутових предметів, як з духових інструментів, дізнаються як виникла лукоподібна арфа та самі натягнуть тятиву луку, аби дізнатися, а чи й справді бринить вона як струна?
У виставі переплетено три казки Г. К. Андерсена і, хоча, всі вони мають несподівані сюжетні повороти – кінець обов’язково буде добрим. Як це і буває в справжніх казкових снах!
Театр оперети першим в Києві взявся за реалізацію вистав для незрячих людей з аудіодискрипцією. Ще взимку 2018 року пройшла благодійна акція «Хай Різдво побачить кожен». Тоді незрячі діти мали можливість відвідати три різноманітні музичні вистави з аудіодискрипцією. Перед виставою відбувалося знайомство дітей з деякими реквізитом, аудіодискриптор розповідав дітям про героїв – персонажів вистави, які гратимуть на сцені, даючи дитині можливість звикнути до його голосу та створити певне уявлення про те, що зараз буде відбуватися на сцені. Після вистави на дітей чекала зустріч з Новорічними персонажами та солодкі подарунки.
Музичні вистави змогли відвідати 33 дитини, тотально незрячі/з частковою втратою зору, дехто з маленьких відвідувачів вперше побував в театрі. Також діти охоче ділилися своїми емоціями, особливо відзначаючи наскільки зручнішим і комфортнішим є перегляд вистав з аудіодискрипцією.
Ідея проведення таких вистав зародилася після відвідин працівниками театру оперети семінару у Києві «Аудіодискрипція візуальних творів для осіб з порушеннями зору» організованого НСТД України. Метою цього семінару було навчити працівників мистецької сфери — як допомогти незрячим людям «побачити» виставу.
Команда Київської оперети з завзяттям приступає до реалізації проекту «Арт-дія-інклюзія». Сподіваємось на гарний результат та теплий відгук у серцях наших глядачів!