На «Сцені 77» відбулася прем’єра вистави «ПЕНІТА.опера»

12.12.2019

Превю (2)

Одинадцятого грудня на «Сцені 77» Національної оперети України відбулася прем’єра вистави «ПЕНІТА.опера». В основі сюжету — чотири історії довічно засуджених жінок, що відбувають ув’язнення у Качанівській колонії в Харкові.

Зараз в Україні відбувають довічне ув’язнення 22 жінки. Через 20 років, проведених у зоні, кожна з довічниць має шанс на помилування, утім, не на виправлення судових помилок. Українські і європейські правозахисники переконані, не кожна з них отримала справедливий вирок, а деякі заслуговують і повинні вимагати перегляду своєї справи. Театральні митці, художники та правозахисники об’єднались, аби почути особисті історії довічниць і переказати їх глядачам.

Драматургиня Тетяна Киценко поспілкувалася з довічно засудженими жінками із  Качанівської колонії і написала за історіями донорів лібрето. Музику до опери створив композитор Золтан Алмаші, режисер — Максим Голенко. Диригент-постановник – Роман Будзяк, балетмейстер-постановник – Максим Булгаков, помічник режисера – Карина Бірюкова. Виставу доповнила концептуальна фотовиставка Русі Асєєвої. Також задіяли струнний квартет: Михайло Новік (скрипка), Ігор Рогальський (скрипка), Віктор Чернявський (альт) та Юрій Юзвяк (віолончель).

«Мене завжди приваблювало усе, пов’язане з природою насилля (як художника, звісно), і тому історії людей, які скоїли насилля, а потім потрапили під  каток насилля з боку держави, мене гіпнотизують. Як це, закопати себе живцем і залишитись людиною? Але навіть інтерв’ю із засудженими довічно я дивитися не можу. Так мені страшно», — зазначає режисер-постановник Максим Голенко.

«У «ПЕНІТА.опері» є відчутна паралель із «Трьохгрошовою оперою» Курта Вайля, який кинув виклик рафінованому і мегаінтелектуальному мистецтву своїх сучасників. Певною мірою, я теж кидаю виклик своїм колегам академістам/авангардистам. Я хотів написати музику, яка буде зрозуміла всім, у тому числі прототипам героїнь опери. Я прагнув створити оперу не як річ у собі, а як таке мистецтво, що змінює життя людей на краще. Сподіваюсь, мені це вдалось», — розповідає композитор Золтан Алмаші.

Наступного разу «ПЕНІТУ.оперу» на «Сцені 77» покажуть 16 січня 2020 року.