Україно-американський проєкт «Код Гершвіна» у театрі оперети відбувся з неймовірним успіхом

31.01.2020

Prevyu-2-2-1024x439

 

Вчора, 30 січня у Київському національному академічному театрі оперети  відбулася презентація україно-американського проєкту «Код Гершвіна».

Під час пресконференції, що передувала концерту, голова НСТДУ, керманич Національної оперети України Богдан Струтинський подякував диригенту-постановнику Девіду Чарльзу Абеллю (США) за участь, а Посольству США в Україні – за підтримку мистецького проєкту. Та висловив сподівання, що ця співпраця триватиме й надалі.

«У Національної оперети України чималий досвід міжнародної колаборації, але цей проєкт має особливе місце, адже ми популяризуємо музику американського композитора з українським корінням Джорджа Гершвіна. Свого часу він надихнувся колисковою «Ой ходить сон коло вікон», яку почув у Нью-Йорку у виконанні Українського національного хору під керуванням Олександра Кошиця. А пан Кошиць протягом десяти років працював у театрі Миколи Садовського, який діяв у Троїцькому домі, тобто у приміщенні, в якому зараз ми знаходимося. Однозначно, музика має певний код, код нації, розгадавши який, будемо мати ключ до майбутнього», – зазначив н.а.України Богдан Струтинський.

Він також відзначив, що колектив театру оперети вдячний за колаборацію з американським диригентом Девідом Чарльз Абеллем. Адже така співпраця – це не лише новий досвід, підвищення майстерності, а й важлива мистецька місія у налагодженні тісних міжнародних зв’язків між Україною та Сполученими Штатами Америки. У свою чергу Девід Абелль поділився власними враженнями, відзначивши захоплення від майстерності і відданості українських музикантів.

«Джорд Гершвін написав оперу «Поргі та Бесс», яка стала дуже популярною. Я вже чотири рази диригував цю оперу і з задоволенням відгукнувся на пропозицію провести концерт «Код Гершвіна» в Україні. Співаки Національної оперети України виконують арії з цієї опери англійською мовою. Я вражений, наскільки добре вони її розуміють, дуже вражений ентузіазмом людей, з якими довелося працювати. Деякі репетиції тривали понад сім годин – це дуже багато, американці так би не змогли», – сказав Девід Абелль.

Проєкт «Код Гершвіна» реалізований за підтримки Національної спілки театральних діячів України та в рамках грантової програми Посольства США в Україні.

«Американці і українці співпрацюють у сферах політики, бізнесу і, звичайно, в культурі. Цей проєкт є прекрасним прикладом того, що відбувається, коли талановиті та віддані люди – українці та американці – працюють разом. Сьогодні у нас є  можливість оцінити музику, яка символізує прекрасні відносини і  дружбу між нашими країнами», – повідомив Перший секретар, Аташе з питань культури та освіти Посольства США в Україні Шон О’Хара.

Підготовка до концерту «Код Гершвіна» тривала півроку. Протягом цього часу формувалася програма заходу, проводилися репетиції. Американський диригент прилетів до Національної оперети України за десять днів до концерту. До цього часу репетиції з оркестром проводила диригентка театру оперети Оксана Мадараш.

«Надзвичайно раді, що наш колектив отримав можливість попрацювати з експертом – Девідом Абеллем. Був дуже ретельний підхід до вибору музичних творів, до нотного матеріалу. Готувалися ретельно і, головне – нам вдалося досягти американського стилю виконання творів Гершвіна», — зазначила н.а.України Оксана Мадараш.

Концерт «Код Гершвіна» складався з 2 відділень. У першому – звучали твори Гершвіна з мюзиклів та опер. Зокрема, увертюра «Of Thee I Sing» з мюзиклу «Of Thee I Sing», інтродукція та колискова Клари «Summertime», пісня Поргі «I Got Plenty O’ Nuttin»,  Пісня Спортинг Лайфа «It Ain’t Necessarily So» з опери «Porgy and Bess». Друга частина концерту – присвячена композиціям Маестро, які лунали у відомих фільмах – «Embraceable You» з мюзиклу «Girl Crazy», «I Got Rhythm» з мюзиклу «Girl Crazy», «Love Is Here To Stay» з к/ф «The Goldwyn Follies».

Родзинкою заходу стало соло на фортепіано, яке виконав спеціально запрошений гість –  піаніст-віртуоз Флоріан Файльмайр з Австрії. Він зіграв «Рапсодію в стилі блюз» / «Rhapsody In Blue», а потім ще два номери «на біс».

Хто не встиг завітати на концерт «Код Гершвіна» у перший день, матиме змогу насолодитися неймовірним музичним симбіозом сьогодні, 31 січня.